Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

KEMP MEGAN

Mathematics

 

  

 

 

<-------  Check the link regarding Weekly ZOOM Meetings… 

SEE YOU Tuesdays and Thursdays! 

Due to unforeseen circumstances related to the COVID-19 nationwide outbreak, teachers will be updating their teacher pages to include material for the students to work on while they are out for the next four weeks.

This material will be a review of what the students have already learned and review for state testing. My work is located under my weekly agendas. I have assigned pages/problems for each day to do.   Student will need to keep up with their work in order to turn in when we return to school. If you are not able to print the material, just copy the problems on loose-leaf paper. If you have any technical difficulties please email me and I will try to help in any way I can. If you have any mathematical questions, you are welcome to email me the exact page/problem number and I will try to help you through email.

Thank you for your patience in this matter.  We are all working through this together. My thoughts and prayers are with each and every one of you! J

email: megankemp@opsb.net 

Quest for Success

Students can continue to work on edgenuity.  I will monitor it every evening to unlock any assignments that are needed.

Math 6-8 Bonus Assignment
(for those students without devices/internet service)

Use current weekly grocery store ads to create meal plans for each situation described
below. The ads are delivered in the mail, so all students should have access.
Math 6 - 8: Select items and determine the cost:
Week 1: breakfast, lunch and dinner for one day for a family of four.
Week 2: snacks for a birthday party for 15 guests.
Week 3: snacks for a family of six for one week.
Week 4: stock the freezer for a family of 5 for a month.
For each assignment, organize the work to show the store advertising the item, item
description, number of items, cost per item, total cost per item and final cost for the
situation described. Then complete the item below for your grade level.
Math 6: Determine how much those same items would cost for twice as many people;
for half as many people.
Math 7: Write and solve a proportion for the same items to determine the cost for 2 1⁄2
times as many people.
Math 8: Define variables and write an equation to determine how much those same
items would cost for an undetermined number of people.
Algebra 1(8th):Define variables, write an equation, and state a reasonable domain and
range to model how much those same items would cost for an undetermined number of
people.
Each week, have your parent text a picture(s) of your completed assignment to your
teacher’s school email address.

 

MEGAN KEMP

Upcoming Events

Contact MEGAN KEMP